Okolí

Okolí Hořejan skýtá mnoho příležitostí k vyjížďkám na kole, k procházkám v lese nebo houbaření.

 Tipy na výlety a odkazy na turistické cíle, památky a pamětihodnosti

Příbram – 16km

Hornické muzeum Příbram 
Přímo vedle penzionu je největší hornické muzeum v ČR. Jízda hornickým vláčkem, fárání do podzemí, technické památky, hornický skanzen, vodní kolo v podzemí šachty Drkolnov. Asi 7 km je pobočka muzea Památník Vojna.

Svatá Hora 
Svatá Hora, poutní místo, perla českého baroka, národní kulturní památka, bazilika Nanebevzetí Panny Marie Svatohorské, dílo architektů Carla Luraga a Benjamina Šlajera, dále Kryštofa I. Dienzenhofera. Svatohorské poutní muzeum, expozice unikátních devocionálií, lidových řezeb, historických předmětů poutnického charakteru, sezónní výstavy.

Ve staré Příbrami, Zámeček – Ernestinum, bývalé sídlo pražských arcibiskupů, v jádru gotická tvrz se zachovalým arkýřem ze 14. století, v letech 1849 – 1945 sídlo Montánního učiliště, později Báňské akademie a Vysoké školy báňské, dnes Informační centrum Městského úřadu Příbram, obřadní a výstavní síň, Galerie Františka Drtikola a Muzeum III. odboje.

Galerie Františka Drtikola 
Stálá expozice uměleckého fotografa Františka Drtikola (1883 Příbram – 1961 Praha) v Drtikolově rodném městě z autorova fotografického díla let 1901-1935 ve formě výstavních faksimilií, doplněno životopisným filmem. Výstavy výtvarníků.


Památník Vojna u Příbrami – 11km
Pobočka Hornického muzea Příbram

Kontakt:
Hornické muzeum Příbram
Nám. H. Kličky 293
261 01 Příbram VI – Březové Hory

tel.: +420 318 626 307
fax: +420 318 622 566
e-mail: info@muzeum-pribram.cz
http://www.muzeum-pribram.cz

Divadlo Antonína Dvořáka a kino Příbram

 Sportovní zařízení města Příbram, aquapark s tobogány, bazén

 Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbramě 
Asi 7 km od Příbrami. Stálá expozice o životě, díle i pobytu skladatele Antonína Dvořáka ve Vysoké a významu místa a okolní krajiny pro Dvořákovu tvorbu a inspiraci, doplněná o makety scén z premiér vybraných oper a kostýmy hlavních postav opery Rusalka. Promítání hudebního filmového dokumentu Dvořák na Vysoké. Možnost poslechu více než 80 nahrávek Dvořákových děl. Expozice o osobnosti původních majitelů, hraběte Václava Roberta Kounice a jeho manželky Josefíny (roz. Čermákové).

Další turistické cíle naleznete na stránkách Hornického muzea Příbram v rubrice Zajímavosti Příbramska

 Lokalita také nabízí bezpočet možných výletů pro pěší turistiku i cyklisty v okolí malebného pohoří Brdy. Celé pohoří se táhne po délce více než 70 km jihozápadním směrem od Prahy. Přestože se Brdy nachází nedaleko Prahy, jsou neosídlenou krajinou, v kopcích nejsou žádná turistická centra, hotely, chatové osady a podobné známky civilizace. Díky existenci vojenského výcvikového prostoru jsou Brdy jedním z nejlépe dochovaných přírodních celků na území ČR. Brdy jsou opředeny mnoha pověstmi a taji. A nejen to, najdete zde i mnoho betonových bunkrů, záhadné stavby, zákopy.

Žďákovský most – 18km

Unikátní, monumentální a oslňující technická stavba – v době svého vzniku největší jednoobloukový most na světě. Vozovka mostu dlouhá 543 metrů se nachází cca 100 -110 metrů nad původním dnem Vltavy.

Více než jako „Most století“ proslul v nedávné době v souvislosti s temnou historií tzv. orlických vražd.

Hrad Karlštejn  63km

  Hrad založený českým králem a římským císařem Karlem IV. k uschování korunovačních klenotů a svatých relikvií. Dnešní podobu hradu vtiskla puristická přestavba v 19. století vedená Josefem Mockerem. První prohlídkový okruh zahrnuje prostory Císařského paláce a prohlédnete si i Pokladnici a Klenotnici v Mariánské věži. Druhý okruh vás pak zavede do Velké věže s proslulou Kaplí sv. Kříže s deskovými obrazy z dílny mistra Theodorika. Jde o největší soubor středověkých maleb z jedné dílny na světě.
www.hrad-karlstejn.cz

Hrad Zvíkov – 35km

Zvíkov patří mezi nejstarší české královské hrady. Byl zbudován nad soutokem Vltavy a Otavy na úzkém skalnatém ostrohu, který byl osídlen již v době prehistorické.

Hrad byl založen patrně za vlády Přemysla Otakara I., základy dnešní podoby získal Zvíkov za Otakara II., kdy přibylo vnější opevnění a na jižní straně věž s břitem /bergfrit/. Další opevnění dostal hrad v 15.stol. za Rožmberků. Po pánech ze Švamberka a následně dědictvím po rodu Eggenbergů se posledními majiteli stali Schwarzenbergové, kteří hrad na konci 19. stol. nechali důkladně opravit. V současné době je Zvíkov spravován Národním památkovým ústavem.

Březnice – 8km

Zámek Březnice byl postaven na místě někdejší gotické tvrze, založené pravděpodobně v 13. století. V 16. století byla pevnost přestavěna na pohodlné renesanční sídlo, jehož fasády byly opatřeny sgrafitovou omítkou s motivy psaníček, patřícím k nejstarším v Čechách.

Z této doby pochází i tzv. lokšanská knihovna s nástěnými malbami a dochovalými knihovními skříněmi. Dnešní podobu zámku určili svými přestavbami poslední majitelé Březnice, Pálffyové, kterým byl zámek v roce 1945 konfiskován.

Muzeum vesnických staveb středního Povltaví Vysoký Chlumec – 44km
pobočka Hornického muzea Příbram
262 52 Vysoký Chlumec
tel.: +420 318 866 103
http://www.vysoky-chlumec.cz/html/muzeum.htm

Zámek Mníšek pod Brdy – 45km

  Klasicistní zámek se třemi nárožními věžemi leží v centru města, přitom je obklopen parkem s rozlehlým rybníkem. Zámek byl sídlem nižší šlechty, která tu setrvala až do období první republiky. A právě atmosféru této doby můžete na zámku zažít. Prohlídkové trasy vás provedou reprezentačními místnostmi se zámeckou kaplí nebo soukromými pokoji posledních majitelů z rodu Kastů. Vydejte se do Mníšku za zážitkem!
www.zamek-mnisek.cz

Blatná – 28km

Původně vodní tvrz, přestavěná v 14. století na gotický hrad, s rozsáhlými úpravami v 15. stol. za Lva z Rožmitálu, posléze dále přestavovaná stavitelem Benediktem Rejtem.

V 17. století pak přistaven na části gotických základů nový renesanční palác, a tím zahájena proměna hradu v zámek, který dnes patří mezi nejkrásnější a nejvýznamnější vodní zámky u nás.

Písek – 43km

Město Písek založili v polovině 13. století na břehu řeky Otavy čeští králové. Díky těžbě zlata i čilému obchodnímu a výrobnímu ruchu město rychle vyrostlo a těšilo se přízni panovníků Přemysla Otakara II. a Václava IV., kteří zde bývali častými hosty. Od 14. století bylo centrem kraje, který se nazýval Prácheňský. V první polovině 15. století hrálo město důležitou úlohu mezi obránci kalicha. Od 19. století město zcela změnilo svou tvář. Vystoupilo z hradeb, na předměstích vyrostly celé ulice nájemních domů, na radnici zvítězila čeština, vznikly kulturní instituce a spolky a Písek byl nazýván městem škol a studentů.

V Písku se nachází nejstarší kamenný most v Čechách – byl zbudován již ve 3. čtvrtině 13 stol. na tzv. Zlaté ztezce, vedoucí z Bavor do Prahy.

Písek je považován za bránu do jižních Čech.

Tábor – 60km

Na ostrohu nad řekou Lužnicí a hlubokým kaňonem Tismenického potoka založil Přemysl Otakar II. kolem roku 1270 královské město s městským hradem kastelového typu, později zvaným Kotnov. Město zaniklo kolem roku 1277 v bojích mezi králem a Vítkovci, přetrval jen hrad.

Osídlení se na táborský ostroh vrátilo až v únoru a březnu 1420, kdy zde vzniklo husitské Hradiště hory Tábor.. Město bylo od počátku silně opevněné a zdejší fortifikační systém přinesl řadu novinek (princip mohutné vysunuté dělostřelecké bašty, přeměna válcové hradní věže v bateriovou věž atd.). Již před rokem 1430 si obec vytvořila městské zřízení a po smíru se Zikmundem Lucemburským (1436) se roku 1437 stala privilegovaným královským městem s mimořádně rozsáhlým územním majetkem.

Roku 1492 byl poblíž města založen rybník (50ha), zvaný podle biblické řeky Jordán. Od roku 1805 zanikalo jedinečné městské opevnění.

Státní zámek Hluboká nad Vltavou – 88km

Státní zámek Hluboká nad Vltavou

Zámek Hluboká se se svým souborem staveb a citlivě komponovanou krajinou řadí mezi nejvýznamnější zámecké areály období romantismu v rámci střední Evropy. Hluboká vstoupila do dějin roku 1285, kdy na panství vládl Vítek, bratr Záviše z Falkenštejna. Po obvinění Záviše z velezrady odmítl Vítek vydat Hlubokou do královských rukou, a tak byl roku 1290 Záviš před Hlubokou popraven. Mezi další majitele panství patřili Vilém z Pernštejna, Jáchym z Hradce, rod Schwarzenbergů. 

www.zamek-hluboka.eu

Státní zámek Červená Lhota – 95km

Státní zámek Červená Lhota

Jeden z nejnavštěvovanějších zámků jižních Čech, vypínající se na skalnatém ostrově nad rybniční hladinou, byl do své současné podoby přestavován v průběhu romantické novogotické přestavby ve 40. – 60. letech 19. století a rovněž v průběhu stavební úpravy v renesančním duchu na počátku 20. století. Posledními majiteli zámku byli členové rodu Schönburg – Hartenstein v jejichž držení byl zámek od roku 1835 až do roku 1945.  

www.zamek-cervenalhota.eu

Státní hrad a zámek Český Krumlov – 115km

Státní hrad a zámek Český Krumlov

Státní hrad a zámek Český Krumlov patří svou architektonickou úrovní, kulturní tradicí i svou rozlohou mezi nejvýznamnější památky středoevropské oblasti. Monumentální komplex hradu a zámku Český Krumlov je situován na protáhlém vysokém skalním ostrohu, který z jihu obtéká řeka Vltava a na severní straně potok Polečnice. Areál zámku je jedním z nejrozsáhlejších ve střední Evropě. Zahrnuje čtyřicet budov a palácových stavení soustředěných kolem pěti zámeckých nádvoří a sedm hektarů zámecké zahrady. 
Původní hrad Vítkovců byl postaven v 1. polovině 13. století. Po vymření pánů z Krumlova roku 1302 zdědili panství Rožmberkové. S jejich jménem je spojena doba největšího rozkvětu hradu i města. Petr Vok z Rožmberka byl nucen prodat krumlovské panství 1602 císaři Rudolfovi II. Dalšími držiteli objektu se stávají Eggenbergové. Poslední majitelé, Schwarzenbergové, vybudovali v roce 1747 v zahradě jízdárnu, zřídili Maškarní sál a v roce 1766 bylo otevřeno unikáítní divadlo. Jeho zařízení, kulisy a kostýmy se dochovaly do dnešních dnů. 

www.zamek-ceskykrumlov.eu

   TEXTY (.pdf)   MAPY (.pdf)
 01 – Praha – text 01 – Praha – mapa
 02 – Střední Čechy – západ – text 02 – Střední Čechy – západ -mapa
 03 – Střední Čechy – jih – text 03 – Střední Čechy – jih – mapa
 04 – Střední Čechy – Polabí – text 04 – Střední Čechy – Polabí – mapa
 05 – Jižní Čechy – text 05 – Jižní Čechy – mapa
 06 – Šumava – text 06 – Šumava – mapa
 07 – Český les, Domažlicko a Chodsko – text 07 – Český les, Domažlicko a Chodsko – mapa
 08 – Plzeňsko – text 08 – Plzeňsko – mapa
 09 – Západočeské lázně – text 09 – Západočeské lázně – mapa
 10 – České středohoří a Žatecko – text 10 – České středohoří a Žatecko – mapa
 11 – Krušné hory a Podkrušnohoří – text 11 – Krušné hory a Podkrušnohoří – mapa
 12 – České Švýcarsko – text 12 – České Švýcarsko – mapa
 13 – Českolipsko – text 13 – Českolipsko – mapa
 14 – Jizerské hory – text 14 – Jizerské hory – mapa
 15 – Český ráj – text 15 – Český ráj – mapa
 16 – Krkonoše a Podkrkonoší – text 16 – Krkonoše a Podkrkonoší – mapa
 17 – Kladské pomezí – text 17 – Kladské pomezí – mapa
 18 – Hradecko – text 18 – Hradecko – mapa
 19 – Orlické hory a Podorlicko – text 19 – Orlické hory a Podorlicko – mapa
 20 – Pardubicko – text 20 – Pardubicko – mapa
 21 – Chrudimsko – Hlinecko – text 21 – Chrudimsko – Hlinecko – mapa
 22 – Králický Sněžník – text 22 – Králický Sněžník – mapa
 23 – Českomoravské pomezí – text 23 – Českomoravské pomezí – mapa
 24 – Vysočina – text 24 – Vysočina – mapa
 25 – Znojemsko a Podyjí – text 25 – Znojemsko a Podyjí – mapa
 26 – Pálava a Lednicko-valtický areál – text 26 – Pálava a Lednicko-valtický areál – mapa
 27 – Slovácko – text 27 – Slovácko – mapa
 28 – Brno a okolí – text 28 – Brno a okolí – mapa
 29 – Moravský kras a okolí – text 29 – Moravský kras a okolí – mapa
 30 – Kroměřížsko – text 30 – Kroměřížsko – mapa
 31 – Zlínsko a Luhačovicko – text 31 – Zlínsko a Luhačovicko – mapa
 32 – Valašsko – text 32 – Valašsko – mapa
 33 – Beskydy a Valašsko – text 33 – Beskydy a Valašsko – mapa
 34 – Těšínské Slezsko – text 34 – Těšínské Slezsko – mapa
 35 – Ostravsko – text 35 – Ostravsko – mapa
 36 – Poodří – Moravské Kravařsko – text 36 – Poodří – Moravské Kravařsko – mapa
 37 – Opavské Slezsko – text 37 – Opavské Slezsko – mapa
 38 – Střední Morava – Haná – text 38 – Střední Morava – Haná – mapa
 39 – Jeseníky – západ – text 39 – Jeseníky – západ – mapa
 40 – Jeseníky – východ – text 40 – Jeseníky – východ – mapa